Koronavirüs pandemisi Türkiye’de futbol alanında da etkili oldu. Bazı liglerde uzun bir aranın ardından maçlar oynanırken bazılarında ise iptal kararı çıktı. Tüm bunlar da sağlığın korunmasına yönelik adımlardı. Play-off heyecanlarının da yaşanması sonrasında artık futbol camiası yeni sezona odaklandı. Yöneticiler, teknik heyetler, oyuncular ve taraftarlar çok da uzun süre kalmayan yeni sezon için heyecanlı bekleyişe geçti.

A takımların yaz döneminde verdikleri mücadelelere dikkatimiz çekilse de bu süreçte alt yapıları da ihmal etmemek gerek. Futbol fabrikası ürettikçe Türk futbolu yeni yeteneklerini keşfedecek. Bu da ülke futbolumuz adına büyük kazanımlar sağlayacaktır. Ama A takımlarda dikkat edilen tüm koronavirüs kurallarını alt yapılarda ve akademi çalışmalarında da uygulamalıyız. Yeşerecek yeni filizlerin adresleri arasında yer alan alt yapı ve akademilerde alınacak önlemler bu süreçte çok önemli.

Sağlık her zaman futbolla iç içeydi. Sakatlanmalar ve sağlık kontrolleri minik futbolculardan tecrübeli isimlere kadar herkes için geçerli. Ama bu yaz sağlık konusunda koronavirüs de büyük öneme sahip olacak. Mart ayında Türkiye’de görülen ilk vaka sonrası artık önlemlerle yaşamaya alıştığımız pandemiye akademilerde de titizlikle uymalıyız.

Bunu da iki önemli faktörden dolayı yapmalıyız. İlk faktör her şeyden önce sporcu ve antrenör sağlığı burada kritik nokta. Sağlıksız bir ortamda iyi bir sporcunun yetişmesini bekleyemeyiz. İkinci faktör ise ailelerin bakış açısı. Bu açıdan bakınca da ailelerin çocuklarını pandemi sürecinde akademi çalışmalarına göndermesi için içlerinin rahat olması gerekiyor. Bunu da sağlayacak olan kulüpler. Pandemi sürecinde her alanda olduğu gibi yeşil sahalarda da titizlikle önlem almalıyız. Lütfen sosyal mesafe ve maske kuralına dikkatle uyalım.