Koronovirüs konusunda tüm dünyada önlemler alınırken Türkiye olarak da örnek bir mücadele veriyoruz. Devlet kurumlarının ilk andan itibaren aldığı tedbirler virüsün yayılmasını ülkede büyük oranda engelledi. Özellikle Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları sonrasında vatandaşların da evlerinden çıkmamaları konusunda uyarılarda bulunuldu. Spor müsabakalarının seyircisiz oynanması kararının ardından illerde spor faaliyetlerinin ve kursların durdurulduğu da açıklandı.

Sağlık için spor olmazsa olmaz ama böylesi olağanüstü durumlarda alınan önlemler toplum sağlığı açısından çok büyük öneme sahip. Devlet kurumlarının aldığı tedbirlere tamamen uymak zorundayız. Bu işin şakasının olmadığını dünyadaki birçok ülkede verilen kayıplar gözler önüne serdi. Özetle evinizde kalın. Gerekmedikçe dışarı çıkmayın.

Hijyen kurallarına ne kadar dikkat etseniz de toplu yapılacak spor faaliyetleri, kurslar ve antrenmanlar risk oluşturacağı için alınan bu kararlara riayet etmeliyiz. Spor tesislerinde çalışmalar durdurulsa da farklı yerlerde toplu halde yapılacak her faaliyet risk taşır. Bu konuda ikinci talimata kadar da mümkün olduğunca kalabalıklardan uzak durmalıyız.

Kısacası birçok ülkede ağır bilançoları olan salgını hafif bir şekilde atlatmamız için topyekun bir titizlik şart. Sporun her branşını izlemeyi çok seviyoruz ama bir süre mahrum kalmak sağlığımızdan çok önemli değil. Lütfen Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı hijyen kurallarına, virüsten korunma yollarına ve en önemlisi de tedbirlere dikkat edin.