Dünyanın önemli sorunları arasında trafik kazaları yer alıyor. Çeşitli ülkelerden birçok kaza haberi ve görüntüsü görüyoruz. Ülkemizde de durum çok farklı değil. Birçok önlem alınıyor, eğitim veriliyor ancak yine de çok sayıda vatandaşımızı trafik kazalarında kaybediyoruz. Peki sorun nerede? Bu acı haberler daha gelmeye devam edecek mi?

Tamamen kazaların önüne geçmek çok da kolay değil çünkü farklı etkenlerde bu konuda devreye giriyor. Ama en önemli unsur yine de insan. Özellikle bilinçsiz ve eğitimsiz sürücüler. Trafikle ilgili farklı konuları çok kez köşeme taşıdım. Gördüğüm yanlışları dile getirdim ancak hepsini toplayınca trafik gerçekten tehlikeli bir hal alıyor. Yakın zamanda Ankara yolculuğu yaptım. Bilen bilir Aydın – Ankara arası özellikle Denizli’den sonra genellikle dümdüz uzanan bir yoldur. Hele ki Afyonkarahisar ile başkentin arasında neredeyse tamamen böyle. Günümüzde çoğu bölgede olduğu gibi bu şehirler arasındaki yollarsa tamamen duble diye tabir edilen oldukça güvenli yollar.
Ancak bunca yatırımın olduğu yollarda insan unsuru yine devreye giriyor maalesef. Öyle sürücülerle karşılaşıyor ki insan, sinyalsiz şerit değiştirenler, makas atmaya çalışanlar yada çok yüksek hızla seyredenler. Siz kendi yolunuzda kurallara uyarak gitseniz bile böyle bilinçsizce hareket eden sürücülerle karşılaşma olasılığınızı unutmayın. (Uzun süren yolculukta birçok kez karşılaştığımı belirtmek isterim)

Kısacası insana olan yine insanın etkisiyle oluyor. Trafiğe çıkan herkes mutlaka karşısında bir trafik canavarı ile karşılaşabileceğini düşünerek temkinli hareket etmeli. Aksi takdirde tüm kurallara uyduğunuz, bunca güvenlik önlemi alınan yollarda bile bir başkasının hatasından dolayı ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.