Futbol tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok büyük ilgi görüyor. Yüz yılı devirmiş takımlar, ciddi bir kültür, hafızalarda yer etmiş nice önemli isimlerle Türk futbolunu seviyoruz. Ama bir şeylerin değiştiğini ve bu değişime ayak uydurulmadan yola devam edildiği düşüncesi sizlerde de oluşmuyor mu?

En temelden yani amatörden en üst lige kadar şöyle baktığımızda futbolumuzun içinde çok bilenler (!) var. Kimisi TV’lerde sözde bilgisini dile getirirken kimisi yeşil sahalara adım atıyor. En kötüsü de bu ikinci kısım sanırım. Öyle ki sporun temel bilgilerine sahip olmamasının yanında futbolun geldiğin noktanın da farkında değil birçok kişi. Kulaktan dolma bilgilerle futbolculara yaklaşan, ne teknik ne taktik bilgisi olmayan kişilerin bir şekilde yer aldığı sahalar. Yetenekli çocuklar kimlerin elinde yetişiyor yada daha doğrusu yetişemiyor bunu görüyoruz.

Kabul etseniz de etmeseniz de dünya ile birlikte futbolumuz da değişiyor. Futbol ekonomisinin geldiği noktayı da demiyorum. Orası apayrı bir konu. Bu değişimi yakalamayan, antrenman tekniklerinden habersiz futbolu sadece haftadan haftaya maç yapmak sanan kişilerin yeşil sahalara verdiği ciddi zarar var bence. Her yerde olduğu gibi burada da işinin ehli insanlara görev vermek geliyor. Bu konuda kulüplerin çok titiz davranması lazım.

Saha dışına çıkarsak eğer biraz da futbol izleyicisine parantez açmak lazım. İzlediğimiz, sevdiğimiz futbol hakkında elbette yorumlar yapacağız. Düşüncelerimizi dile getireceğiz ama konuya hep kendi açımızdan bakarak bir yere varamayız. Buna son zamanlarda sosyal medya eklendi. Öyle yorumlar görüyorum ki bazen insanlardan. Bırakın futbolu , sporun yanında geçemeyecek sözler. Hatta hakarete varan bir dil kullanılıyor. Diyeceksiniz ki herkesin kendi alanıdır. Buna katılırım. Herkes her konuda bilgili olmak zorunda değildir. Buna da tamam. Ama mademki bilmiyoruz o zaman öğrenmek için çabalamak gerek. Bunu da yapmıyorsak bilmediğimiz bir konuda yorumlarımızı kendimize saklarsak en azından bir köşe yazısına böyle konu olmamış oluruz.

Umarım bir gün sahada işini bilen insanların yer aldığı futbolu, bilinçli bir şekilde takip edip bu doğrultuda yorumlarız. Bu konuda umut veren tüm antrenörlere işlerinde kolaylıklar diliyorum.