Aydın’da amatör futbol denince akla ilk gelen yerlerin başında sanırım Adnan Menderes Stadı yan sahaları gelir. Çocukluğumda eski haliyle hatırladığım, sonrasın büyük bir değişime uğrayan yan sahalar o kadar yoğun kullanılıyor ki o zeminin de bir yerden sonra ‘benden bu kadar’ demesi çok normaldi.

Oynanan maç sayısını düşününce her zaman ‘iyi bile dayanıyor’ dediğim sahalar aslında. Amatör futbolun onca yükünü çeken sahalar ‘bize biraz müsade’ dedi ve bakıma girdi. Zeminin tamamen değiştiği bakım çalışmasına yaklaşık 5 milyon lira harcandı ve yan sahalar yepyeni görünümüyle yeniden hizmete açıldı. Bu konuda emeği geçenlere teşekkür etmek gerek.

Zemini korumak için kullanımı azaltabilirsiniz o da alternatiflerle olabilir. Bu alternatif de düşünüldü ve Kardeşköy ile Serköy’e yeni saha yapılmaya başlandı. Tesis özelliklerine baktığımızda sadece yerel liglerin değil Bölgesel Amatör Lig’in de merkezdeki yükünü alacak sahalar. Bu arada yeni yapılan zeminlerin 8 yıl civarı kullanıldığı belirtildi. Yani önümüzdeki 8 yılda Efeler’de zemin konusunda pek sorun yaşanmayacak.

Burada kulüplere bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü yan sahaları kullanan bunca kulüp bu düzenleme sürecinde önemli bir fedakarlık gösterdi. Yıllarca evinizden çıkıp bazen yürüyerek gelip maç ya da antrenman yaptığınız sahalar bakıma alınıyor ve artık her antrenman ve maç için ilçe dışına çıkmanız gerekiyor. Amatör futbolun genelde maddiyattan ziyade gönüllükle esasıyla yapıldığını düşünürsek fedakarlığın boyutunu daha iyi anlayabiliriz sanırım. Bu nedenle kulüplere, yönetimlere, teknik heyetlere ve oyunculara bu anlayışları için teşekkür etmek gerek. Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ı da ulaşım konusunda kulüplere verdiği destekten dolayı kutluyorum.

Kısacası amatör kulüpler yan sahalara kavuştu. Yine birbirinden heyecanlı maçlar oynanacak. Tüm kulüplere başarılar dilerim.

DİĞER YAZILARI