Türkiye doğasıyla ve iklimiyle dünyanın önemli ülkeleri arasında yer alıyor. Bunu sadece biz düşünüyor olamayız çünkü milyonlarca turist de her sene ülkemizi ziyaret ediyor. Bu doğal güzelliği görmek için çok çok uzaklardan geliyorlar. Cennet gibi ülkemizin kıymetini biliyor muyuz peki?

Her yaz dönemi yaşanan orman yangınları sonbahar mevsiminde de devam ediyor. Son olarak Hatay’da çıkan yangını hepimiz takip etmişizdir. Yüzlerce kilometre uzakta olsak da görüntüleri görünce içimiz yanıyor. Büyük yada küçük fark etmiyor inanın. Her orman yangını beraberinde sadece ağaçları yok etmiyor. O ormanlarda bitkilerle beraber yaşayan o kadar çok hayvan var ki…
Bir kuş, bir kaplumbağa bir tavşan bir arı ve daha binlercesi. Hepsi kendi doğalarında, yaşam alanlarında ölüyorlar. Kaçamıyorlar çünkü gidecekleri bir başka yer yok. Ev bildikleri ağaçlar yanıyor. Yol bildikleri yerlerde alevlere teslim oluyor. Hiçbir şuçları da yok. O ortamı bir düşünsenize. Kimisi yalnız kimisi yuvasında yavrularıyla. Kaçmak isterken bir anda önlerine başka bir ateş çıkıyor. Kimisi zaten kaçamıyor. Fark ettiklerinde belki de çok geç oluyor.

Tüm doğanın yanında bu sefer yangın yerleşim yerlerine de çok fazla yaklaştı. Maddi hasarı da büyük olurken herkes de manevi hasar da bırakıyor. Evlerini terk etmek zorunda kalan insanların hali gerçekten insanı çok üzüyor. Allah yardımcıları olsun. Söndürmek için çabalayan ekiplerin de tabi ki. Çok zor bir süreçten geçiliyor. Söndürmek, kontrol altına almak hiç de kolay değil. Umarım bir daha ülkemizde bu denli orman yangınları yaşamayız.