Koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstü ile 20 yaş ve altı vatandaşlara yönelik sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Kararın açıklandığı dönemden bu haftaya kadar evlerinde kalan bu yaş sınırından vatandaşlardan önce 65 yaş ve üzeri olanlar Pazar günü 11:00 ile 15:00 saatleri arasında sokağa çıktılar. Normalleşme takvimi kapsamında alınan karar gereği Çarşamba günü ise aynı saatlerde 0-14 yaş arası çocuklara izin verildi.

Dün saatler 11:00’i gösterdiği gibi Efeler ilçesi adeta bayram yerine döndü. Anne ve babalarının ellerinden tutan çocuklar uzun zaman sonra meydanların, sokakların ve oyun parklarının tadını çıkardı. Havanın güzel olması da neşelerini bir kat daha artırdı. Haber için Atatürk Kent Meydanı’na çıktığımızda tam bir çiçek bahçesi vardı. Çocukların neşeyle oynadığı zamanları özlemişiz. Anne ve babaların da özellikle maske ve sosyal mesafe konusunda dikkat etmeleri de dikkatimi çekti. Bilinçli davranmak bu süreçte çok önemli.

Bir süre daha evlerinde kalacaklar ama bu tarz dönemsel izinlerle bir nebze olsun dışarıda vakit geçirebilecekler. Rahatça çıkıp oynayabilecekleri günleri görmek için bugünlerde evde kalmaya dikkat etmeliler. Eğer tedbirleri sıkıca almaya devam edersek koronavirüse karşı mücadelemizde zafere ulaşacağımız günler çok uzak olmaz.