Futbolda profesyonel ligler başlayalı çok zaman oldu. Yaz boyu hasret kaldığımız futbola kavuştuk. Heyecan yeniden kaldığı yerden devam ediyor ama gözümüzü profesyonel liglerden amatörlere çevirmemiz de gerekiyor. Evet ismi amatör, ama harcanan yada daha doğrusu imkansızlıklar nedeniyle harcanamayan paralar nedeniyle amatör ruh da artık kaybolmaya başladı.

Eskiden amatör futbol dediğimizde gönüllü olarak yapılan, karşılığında futbolun verdiği keyifle mutlu oluna bir yapı algılanırdı. Ama değişen her şey gibi amatör futbolda da artık bu düşünce kalmadı. Kalması da beklenemez çünkü artık amatör futbolu meslek olarak yapan, yani ekmek parası olarak oynayan sporcular var. Profesyonel futbolcuların döktüğü terden neleri eksik de fedakarlık yapmaları beklensin. Özetle verilen emek varsa, ödenecek bir miktar da olmak zorunda.

Aydın özeline gelirsek genelde amatör kulüplerde yöneticiler bu işi gönüllü yapıyor. Gelir kalemleri olmayan takımların adı amatör olsa da futbolcu giderleri, malzemeleri, deplasmanları gibi birçok giderleri bu yöneticiler tarafından karşılanıyor. Kısacası insanlar takımları cebinden harcadığı paralarla var etmeye çalışıyor. Edemediği yerde de pes ediyor. Kim bu insanlara neden pes ettin diyebilir ki?

Sezonun başlamasına kısa süre kala takımların gözleri belediyelere çevrildi. Yasalar gereği belli oranda spor kulüplerine destek verebilen belediyeler taşın altına elini koyuyor. Az yada çok imkanı kadar veren oluyor veremeyen oluyor. Verilen müjdeler de takımları ligler öncesi umutlandırıyor. Peki sadece gönüllü yöneticiler yada belediyeler midir amatör sporun gelir kaynakları? Vatandaşlar da bir kıvılcım yakamaz mı mesela maçlarını izledikleri ilçelerinin, mahallelerin takımları için.

Koca koca firmaların ve büyük işletmelerin olduğu Aydın’da bu kulüplerin derdine derman olabilecek kimseler yok mudur? Örneklerini görüyoruz. Ki ben bir spor muhabiri olarak az yada çok kulüplere destek veren, sponsor olan, hatta formalarına isimlerini veren firmalara teşekkür ediyorum. Bu tarz girişimlerin de çoğalmasını temenni ediyorum. Profesyonel takımları TV’lerde izlemeye devam edin ama unutmayın hafta sonu ilçenizi yada mahallenizi temsil edecek futbolcular evinizin çok yakınında ter döküyor. Bu emeği de yok saymayın. Bir gün, ‘ya burası da eskiden futbol sahasıydı’ yada ‘bu sahada ne topçular çıktı’ diye iç geçirmemek için geç kalmayın.