Türkiye’de koronavirüs nedeniyle futbol liglerine ara verilirken gözler ise maçların oynanacağı sürece çevrildi. Süper Lig’de maçlar başlasa da alt liglerde henüz ilk düdükler çalmadı. Yeniden başlama tarihi olarak 18 Temmuz belirlenen Spor Toto Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) şampiyonluk yarışında olan yada ligde kalma mücadele veren takımlar kalan maçlara odaklandı. Ancak şimdiden ligdeki yerini koruyan ekipler ise gözünü yeni sezon planlarına çevirdi.

Bu sezon hedefine ulaşamayan takımların birçoğu transfer konusunda çalışma yapmaya başladı. Bu doğrultuda eldeki bütçe ile hareket edecek olan kulüplerin birçok oyuncu için nabız yokladığı da belirtiliyor. Sezon tamamlanmadığı için oyuncular henüz takımlarında forma giyiyor. Ancak futbolda transfer her zaman gündemde olan bir konu olarak şuan da konuşuluyor.

Burada da kritik konu ise transfere ayrılacak bütçe. Bilindiği gibi BAL’da bazı kulüpler üst lige yükselmek adına ciddi bütçeler belirliyor. Kaliteli oyuncular da kaliteli kadroları oluşturuyor. Ancak yaşanan koronavirüs pandemi sürecinde bir çok alanda olduğu gibi futbol da olumsuz etkilendi. Sponsorluklar yada maddi bir takım destekler bir çok kulüpte kesilme noktasına geldiği ortada. Böyle bir ortamda ciddi bütçelerle takım kurmak ve sezona başlamak kolay iş değil. Ama iyi isimleri transfer eden ekiplerin şampiyonluk yarışında şanslarını biraz daha arttıracağını düşünüyorum.

Konuya futbolcu açısından baktığımız da yeni sezon öncesi onlar da kendileri için en doğru kararı vermek için düşünme sürecinde. Ancak burada transferde etkili olacak konulardan birisi de yeniden başlayacak olan ligde gösterecekleri performans. Futbolcuların isimleri kadar sahada gösterdikleri performansları da transferde büyük önem arz ediyor. Futbolseverler yeni sezon de transferlerini merakla bekliyor.