Geçtiğimiz Haziran ayında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Aydın Çıldır Havalimanı, her kira yılı için elde edilecek net dönem karının yüzde 7'si devletimize gelir olarak aktarılmak üzere Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı tarafından işletilmektedir” ifadelerine yer verildi.

***

Bakanlık açıklamada özetle Aydın Çıldır Havalimanı'nın devlete maliyeti bulunmadığını ve sözleşme gereği gelir getirmek üzere işler halde olduğunu bildiriyor. Dolayısıyla havalimanının bu halinden de gayet memnun.

***

Bu noktada AK Parti 26. Dönem Milletvekili Abdurrahman Öz’ün ‘Namus Sözü’ olarak nitelendirdiği ‘Çıldır Havalimanı’ için 2032’ye kadar ‘Uçuş Okulu’ olarak kullanılması adına sözleşme olduğunu da hesaba katarsak, sivil uçuşlara ve kargo taşımacılığına açılmasının halihazırda mümkün olmadığı ortada.

***

Ancak zaman zaman görüştüğümüz iş dünyasından bazı isimler önceliğin ‘Yüksek Hızlı Tren’ olduğunu da önemle vurguluyor.

***

Yani bir kesime göre aşama aşama; Önce Aydın-Denizli otoyolu tamamlansın, çift hatlı tren yolu bir ilerlesin, Selçuk’a tünel yapılsın, Aydın-İzmir ve Aydın-Denizli arasına ‘Yüksek Hızlı Tren’ konsun, Çıldır Havalimanı’nın sivil uçuşlara açılması en son iş tarzında bir yaklaşım söz konusu.

***

Bu yaklaşımların tam aksine Çıldır için bastıran, kamuoyu oluşturan, Ankara’da lobi faaliyeti yürüyen isimler de yok değil!

***

Hatta en son fizibilite raporunun da güncellenmesi noktasında ciddi bir emek sarfedildiğini de biliyoruz.

***

Ancak Aydın’ın ‘Çıldır Havalimanı’ ile ilgili talebi, ne yazık ki kısık ve cılız kalıyor.

***

Çünkü en basidinden siyasetin de bu noktada net bir tavrı ve duruşu ne yazık ki söz konusu değil!

***

AK Parti’nin önceki ve bu dönem milletvekillerinden bazılarının bu talebe soğuk baktığını biliyoruz.

***

Muhalif milletvekillerinin de bu havalimanıyla ilgili olarak bu dönem bir tane elle tutulur basın açıklaması dahi yok. TBMM’de ‘Milletin Kürsüsü’nde de bunu dillendirdiklerini ben hatırlamıyorum.

***

Zaman zaman vatandaş bize, “Ne olacak bu Çıldır?” diye sorduğunda artık biz de umudumuzu kestiğimizden mütevellit olsa gerek, “Olur gider” deyip geçiştiriyor, izah etmeye çalışmıyoruz.

***

Ancak kendi iç sesimizle başbaşa kaldığımızda, Aydın’ın eksik ve gediklerini irdelediğimizde, “Aydın ne zaman ‘Çıldır’acak!” sorusunu kendimize de sormuyor değiliz.

***

Keza bu yıl içinde Aydın’a geldiğinde havalimanı sayısını 25'ten 56'ya çıkarmalarının nedenini, "Çünkü benim Aydınlı kardeşime bu yakışır da onun için" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleri de kulaklarımızda çınlıyor.

***

Son Başbakan Binali Yıldırım’ın sözü havada kalmıştı ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan hakikaten Aydın’daki Çıldır Havalimanı’nın sivil uçuşlara açık olduğunu mu düşünüyor, burası muamma.

***

Ancak Aydın’daki konuşmasında, “Aydınlı kardeşime bu yakışır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı aşikar!

***

2. Abdülhamit ve Merhum Menderes’in ‘Çine Barajı’ hayalini yerine getiren Erdoğan, umarım iktidarı döneminde bizzat Adnan Menderes’in memleketindeki yarım kalan projelerinden biri olan Çıldır Havalimanı için de gerekeni yapar!

***

Yoksa biz daha çok, ‘Aydın ne zaman Çıldır’acak’ sorusunu sormaya devam ederiz vesselam!

***

DİĞER YAZILARI