Sanırım 2020’nin en önemli gündem maddelerini saysak ilk sıralara koronavirüsü yazarız. Hayatımızı, iş alanlarını en önemlisi de binlerce insanın sağlığını etkileyen virüsle aylardır yaşamaya çalışıyoruz. Defalarca köşeler yazdık, haberimizde yer verdik. Ancak korona artık çok ciddi boyutlarda yayılmaya başladı.

Kamuoyunun yakından tanıdığı bir çok ismin yakalandığı koronavirüs, spor camiasını etkilemeye devam ediyor. Öyle ki pandeminin başlarında Teknik Direktör Fatih Terim’in yanı sıra ve birçok kulüp yöneticilerinin yakalandığı korona bugünlerde çok sayıda takımda çıkıyor. Her hafta bazı takımlarda koronavirüs sebebiyle kadro dışında kalan isimleri görüyoruz. Bunu sadece futbol olarak da düşünmeyelim çünkü diğer branşlarda da durum çok farklı değil. Kısacası spor camiasının üstüne koronavirüs kara bulut gibi çökmüş durumda.


Burada alınan önlemleri yeniden gözden geçirmek gerekiyor sanırım. Tesislerde alınan önlemleri görüyoruz. Dezenfeksiyon çalışmasından izolasyona kadar bir çok önlem alınıyor ancak yine de oyuncularda yada personelde pozitif vakalar çıkıyor. Kulüpler ne yaparsa yapsın herkes kendisinden sorumlu bu durumda. Yani siz tesisin girişinden çıkışına kadar dezenfekte etseniz de kişilerin dışarıda dikkat etmemesi virüsü her yere taşıyabiliyor. Burada futbolcuların, personelin ve teknik heyetin çok dikkatli olması lazım. Sağlıktan önemli hiç bir şey yok. Önce bunun altını çizelim çünkü ilk olarak sağlığımız için kurallara uymalıyız.

Toplumun her kesimi için geçerli olan tedbirlere spor camiasındaki kişilerin de uyması şart. Neredeyse her gün sporun farklı bir kolundan kişilerin koronaya yakalandığı haberini yazıyoruz. Lütfen biraz daha dikkatli olalım. Bugün yazımda sporu ön plana çıkarsam da genel olarak baktığımızda rakamların ciddi anlamda arttığı ortada. Bu virüse karşı mücadeleyi hep beraber vermezsek nasıl kazanacağız?