Çok zor ve sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Kapanan işletmeler ve hafta sonu yasağı dolayısıyla zorluk yaşayan esnaf sürekli yardım talebinde bulunmaktadır. Haklılar da! Lakin şöyle de bir durum var, hepimizin malumu koca koca işletmeler yıllardır vergi kaçırmak için her türlü yolu denemekten kaçınmazken şimdi vermedikleri vergiden pay istemektedirler.
Tam tersine, vergisini sigorta primini ve her türlü yasal yükümlülüklerini noksansız yerine getiren esnaf da haklı olarak devletinden yardım talebinde bulunmaktadır.

Şu kara günde kirasını eksik gösteren, SGK primini eksik yatıran, sigortasız işçi çalıştıran, vergi ödememek için olmadık yöntemler geliştirenlerle devletine katkı sağlayan esnaf aynı kefede tartılıp bir kenara koyulmuştur. Tam ödüllendirilmesi gereken şu zamanda dürüst esnaf yine hüsrana uğramıştır.

Esnaf yardım istiyorsa, beyan ettiği gelir üzerinden bir yardım mekanizması geliştirilerek gelirini noksansız gösteren esnaf ödüllendirilemez mi? Kira yardımı mesela, beyan edilen kira sözleşmesi üzerinden yapılamaz mı? Çalıştırılan işçi sayısı ve prim gün sayısı esas alınarak bir formül geliştirilemez mi? Yapılabilir elbet, yeter ki istesin devlet!

Tabi burada sözüm götürü usulle çalışan ufacık kazancı ile ailesine bakan kahveci, berber vb. ufak esnafa değildir. Kendilerini tenzih ederim! Benim lafımın kimlere gittiği ayan beyan ortadadır.

Destek mi istiyorsun? Gel bakalım efendi, getir şu hesabı bir görelim. Ne verdin de ne istiyorsun bir bilelim diyerek devletini sırtında taşıyanların sırtta taşınması gereken zamanlar gelmiştir.
Önümüzdeki kış mevsimi ufak esnaf için görünen o ki her zamankinden daha soğuk geçecek. Ortada mücbir bir sebep var, kredi ve yapılandırma dışında dişe dokunur bir destek de yok.

Aşı geldi, vuruldu, yayıldı, dağıldı derken uzmanların açıklamasına göre en erken mayıs – haziran aylarında kontrol altına alınmaya başlayacak bir süreçten bahsediyoruz. Şahsen 9 gün bayram tatillerine alışkın bir toplumu 14 gün evine kapatmanın hiç de zor olmayacağına inananlardanım. Sokağa çıkma yasağında olduğu gibi zorunluluğu olanlar işine gücüne devam eder, geri kalan evinde yaşar gider.
Son günlerde sosyal medyamızı açmaya korkar olduk. Hafta başında görüştüklerimizin hafta sonunda cenaze namazını kılıyoruz. Rabbim sonumuzu hayır etsin.
Sağlıkla kalın, mümkünse evde kalın, hoşça kalın!