Söke'de en son DP Belediye Başkan Adayı Süleyman Toyran'ın proje tanıtım toplantısına katılmamın öncesinde ve sonrasında bazı esnaflarımız ve vatandaşlarla seçim sonuçlarının neler olabileceğiyle ilgili sohbet etme imkanı buldum.

Bu anlamda aldığım izlenimlere göre, Söke'de her iki ittifak partisinde de liste krizleri devam ederken meclis üyesi listesini ilk olarak duyurup, projelerini de seçimlere 26 gün kala tüm detaylarıyla kamuoyuyla paylaşan tarafın Süleyman Toyran olması, mevcut seçilmiş belediye başkanı olmasıyla birlikte elini daha da güçlendiriyor diyebilirim.

Bu anlamda, gerek Söke'deki bazı meslektaşlarımızla yaptığım sohbetlerde, gerekse Söke'de siyasetin nabzının attığı bazı esnaflarımızın işyerlerinde duyduğum yaklaşımlar da bunu doğruluyor. DP'den aday olması ilk başlarda kimilerince hafife alınan Toyran'ın, geldiğimiz süreç itibariyle ittifak partilerinin adaylarına karşı ciddi bir alternatif aday profili çizmesinin yanısıra açıkça seçimlerde favori olarak konuşulmaya başlandığı da ortada. Söke'de Toyran'a, Büyükşehirdeyse Mustafa Savaş'a oy vereceğini söyleyenler de hiç ama hiç azınlıkta değil.

Hal böyleyken, Toyran’ın ittifak partilerindeki türlü kulislerde ve en olumsuz değerlendirmelerle bulunabilen kimilerince dahi 15-20 bin arasında oy alabileceği ve hatta en az 7 meclis üyesini meclise her türlü sokabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor. Esasında sandıkta kararsız oyların da devreye girmesiyle Toyran’ın seçimin galibi olmaya çok yakın olduğunu iyiden iyiye dillendirmeye başlayan bazı Sökeli seçmenlerin de Toyran'a bir dönem daha şans verme konusunda hemfikir olduklarını da söyleyebilirim. En son bir kahvehanede seçimin nabzını tutmaya çalıştığım bir ortamda yaşlı bir amcanın masamıza yönelerek, Yörük şivesiyle, "Siz içegoyun ayran/Aradan sıyrılcek Toyran" sözlerini hatırlatmakta da yarar var diye düşünüyorum. Her ne kadar amcanın bu sözleri ortamdakileri tebessüm ettirse de durup düşünmelerini de sağladı.

Diyeceğim odur ki; Bu seçimlerde seçmenin en çok üzerinde durduğu iki aday, halktan aldığım izlenimlere göre üç aşağı beş yukarı belli gibi. Bu seçimler halihazırda sokağın nabzına göre, Söke'de CHP'den aday adayı olduğu süreçte dahi partideki diğer isimlere nazaran anketlerde önde olduğu konuşulan Süleyman Toyran ile Cumhur İttifakı Adayı Mehmet Beliğ Azbazdar arasında geçeceğe benziyor.

Sonuç olarak Toyran, mevcut başkan olarak bu seçimlerde belli bir avantaja da sahiptir. Seçmen gözünde de aday olduğu parti göz önünde bulundurulmadan, doğrudan doğruya iddialı ve ciddi bir aday olarak değerlendirmeye alındığını söyleyebilirim. Seçimlere sayılı günler kala hangi adaya oy vereceği netleşmeye başlayan bazı Sökeliler nezdinde de Toyran'a bir dönem daha Söke'yi yönetmek için şans verilmesi gerektiği söylenirken, CHP'den aday gösterilmemesiyse birçok kişi tarafından haksızlık olarak nitelendirilmektedir.

Nihayetinde son sözü söyleyecek olan Söke halkıdır. Ne diyor Milli Mücadele Kahramanımız Yörük Ali Efe, "Bizim bir elimizde silahımız varken, diğer elimizde vicdan tartan terazi vardır"

Bakalım, Şehit Sökeli Cafer Efe’nin memleketi Söke’de, 31 Mart 2019 günü vicdan terazisinde hangi aday ağır basacak?