Yaz aylarının sıcakları iyiden iyiye kendini hissettirdiği bugünlerde birçoğumuz tatil için yollara koyulduk. Aydın’da yaşayanlar için tatil yerleri çok yakında adresler olsa da bazı vatandaşlar memleketlerine gitmek için uzun mesafeler kat ediyor. Binlerce kilometre gidilen yollar öncesi araç bakımları ise büyük önem taşıyor.

Bu konuda genel bakımların yanında araca özgü bakımların ihmal edilmemesi gerekiyor. Güvenli sürüş için mutlaka aracınızın bakımlarını tam yaptırmanız önemli. Peki yola çıkmadan önce neler yapmalıyız? Bu noktada en önemli konuların başında lastikler geliyor. Aracın birçok bölümünde yaşanabilecek arızalar yolda kalmanıza neden olabilir ancak lastiklerin çıkaracağı sorun ciddi kazalara sebebiyet verebilir. Bu nedenle kış aylarında hava şartları nedeniyle yıpranan lastikler yaz sıcaklarında çatlama yapabilir. Yıpranan yada eskiyen lastikler mutlaka değiştirilmeli.

En önemli konulardan bir diğeri de araçların fren sistemi. Bu açıdan yola çıkmadan önce araçların frenleri ve balatalarının yanı sıra fren hidroliğinin seviyesi mutlaka kontrol edilmeli. Trafikte çok önemli olan durma mesafesi konusunda sorun yaşamamak için fren bakımları ciddi öneme sahip. Ayrıca yaz yada kış fark etmeksizin motor yağını sık sık kontrol etmelisiniz. Değişim kilometresi geldiyse mutlaka değiştirmeli, gelmediyse bile azalma olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda araçlarda akü de yolculuk öncesi kontrol edilmesi gereken parçalardan. Uzun yollarda sıkıntı yaşamamak için bakımının mutlaka yapılması gerekir.

Kontrol edilecekler listesini birçok bakımla doldurabiliriz ancak önemli konulara değinmek istedim. Tabi yaz döneminden belki de araçlarımızda kullandığımız en önemli ekipman klima. Bu konuda da gerekli gaz kontrolü yapılmalı. Yola çıkmadan yapılacak klima kontrolü sıcaklığın çok yüksek olduğu yerlerde sürücü ve yolcuların rahat seyahat etmesine yardımcı olacaktır. Hatırlatmakta fayda var. Tüm bu bakımları yaptırırken yollarda trafik kurallarına da uymaya özen gösterelim.