Son günlerde Aydın’ın en önemli gündemleri arasında şehre gelecek üniversite öğrencileri yer alıyor. Pandemi döneminde 1,5 yıldır uzak olan öğrenciler Adnan Menderes Üniversitesi’nde eğitim almak için Aydın’a gelmeye başladı. Aydın esnafı da öğrencinin gelmesini, işlerin açılmasını ve eski günlerdeki gibi hareketlilik bekliyor. Öğrenciler ise huzurlu bir şekilde üniversite hayatlarını sürdürmek istiyor. Herkesin beklentisi var ama bir de hayatın gerçekleri var.
Aydın’da şuanda şehre gelen öğrencilerin birçoğunun ortak tepkisi ev kiralarına ve şehrin pahalı olduğu konusunda. Birkaç örnek olsa belki istisna diyebiliriz ancak çok fazla kişinin konuyla ilgili tepkisini görüyoruz. Özellikle kiralık ev bulunmaması veya olanların da ciddi şekilde kiralarının artması. Öğrencilerin genelde aradığı ev tipi aslında belli. 1+1, 2+1 eşyalı yada eşyasız evler. Çünkü hem bütçelerine uygun hem de kullandıkları alan itibariyle gayet yeterli evler. Ancak bütçe konusu son günlerde ciddi anlamda tartışılıyor. Hem öğrenciler hem de aileler tutmak istedikleri evlerin şartları karşısında tepkilerini dile getiriyor.
Elbette pandemi döneminde boş kalan evler ciddi bir ekonomik kayıp yaşattı. Buradan bakınca hak verilebilir ancak bunun sorumlusu evlerinden kilometrelerce uzakta eğitim alan öğrenciler değil. Olmamalı. Henüz üniversiteyi yeni kazanmış, ne heveslerle şehre gelen öğrencinin ilk karşılaştığı sorun yüksek kiralar olursa şehirle ilgili düşüncesi ne olabilir sizce? Öğrencinin şehre ekonomik katkısı ortada. Bazı esnaf tanıdıklarımın ve emlakçıların ev kiralarındın yüksekliği konusunda tepkisini dile getirdiğini görüyorum.
Haberlerde çok değindik ancak ben kişisel düşüncemi de yazmak istedim. Bugün şehre yeni gelmiş bir öğrencinin ortalama 4-5 sene kalacağını düşünürsek onların huzurlu olması demek esnafın, yurtların ve ev sahiplerinin de bu süreçte maddi kazanç sağlaması demek. Her kesim bu süreçte bence anlayışlı olmalı ama dışarıdan gelen ve Aydın’ı eğitim için bile olsa yuvası kabul eden öğrencilerin biraz daha anlayışı hak ettiğini düşünüyorum. Unutmayalım ki bizlerin de evlatları farklı şehirlerde aynı sorunlarla karşılaşabilir.