Pandemi gösterdi ki bireysel araçlar hepimiz için çok önemli. Özellikle izole bir şekilde seyahat etmenin en önemli unsurlarından olan arabalar önemli ancak fiyatlarına yetişmek çok mümkün değil. İkinci el araç fiyatları konusunda hemen her gün haberler yapılıyor. Bir şekilde gündeme düşüyor ancak bu yazıyı yazarken bile birçok kişi araçlarının ilandaki fiyatını yükseltmekle meşgul.
Daha önce de birkaç kez dile getirmiştim ancak son dönemde gördüğüm manzara karşısında yeniden bir şeyler yazmak istedim. Konunun iki yönüne değinmek sanırım daha iyi olacak. Çünkü genelde satıcıların yüksek fiyat belirledikleri üzerinden dönen bir tartışma var. Ancak bu satıcıların alıcı konumunda olduğu süreci birçoğumuz göz ardı ediyoruz. Evet bir ürünü satmanız için öncelikle ona sahip olmanız gerekiyor.
Aslında piyasanın bu denli yükselmesinin önemli sebepleri arasında bence bu durum var. Bu işi belgesiyle yapan ve vergisini veren esnafı bir kenara ayırıyorum. Çünkü bu onlar için bir meslek ve devlete de katkısını sunuyor yada istihdam sağlıyor. Ancak bu işi hobi olarak yapanlar da var. Araç alıp satmak elbette herkesin hakkı. Buna karışamayız ancak piyasayı etkileyecek düzeyde olması düşündürücü.
Örneğin bir satıcı A aracı için 90 bin lira fiyat belirliyor. Bunu da genelde benzer araçların piyasa değerine bakarak yapıyor. Ancak bir telefon geliyor ve 75 bine aracı satabilir mi diye soru yöneltiliyor. Bir başkası bütçem 80 bin bu paraya olur mu tarzında soru soruyor. Herkesin bütçesine uygun araba olmayabilir yada alıcı şansını deneyebilir ancak burada asıl konu bunu soran kişilerin de aracı satmak için alacak olması. Ve satıcı konumuna geçtiğinde bu araç için belirleyeceği en düşük fiyat 90 bin lira civarı oluyor genelde.
Kısacası bizim bize yaptığımızla piyasayı bu hale getirdik aslında. Bu işi meslek edinen kişilerle konuştuğumda araçların fiyatlarının yükselmesinden çok memnun olmadıklarını duydum. Çünkü satılan aracın yerine yenisini koymak istediğinde yüksek fiyat bu kez onun karşısına çıkıyor. Kısacası bu süreçte en çok etkilenen kesim kullanmak için araba almak isteyenler oluyor bence. İnternette ilan sayfalarında olan yolculuğunuz umarım bir gün aracınızla yollarda da olur.