Futbol dünya üzerinde erkek egemen bir branş olarak yıllardır yoluna devam ediyor. Türkiye liglerine baktığımızda da bu durum farklı değil. Bir hafta sonu sahalara gitsek bunu rahatlıkla görebiliriz. Elbette kadın ligleri var. Hatta Aydın’dan bu liglerde mücadele eden takımlar da var ancak sayısının artması gerekmez mi? Buradan hareketle konuyu futbol okullarına getirmek istiyorum.

Birçok kez futbol okullarını köşeye taşıdım. Güzel organizasyonları gündeme getirmek için haberler de yaptım. Ama futbol okullarında son dönemde güzel bir çalışma yapılıyor. Meşin yuvarlak peşinde koşmak isteyen kız çocukları için futbol okullarında eğitim verilmeye devam ediyor. Önceleri sayıları çok az olan hatta sadece eğlenmek için spor okullarını tercih eden kız çocukları artık bu branşa bilinçli şekilde dahil oluyor.

Spor adına güzel işler yapılıyor diyebiliriz aslında. Çünkü sağlık açısından sporun faydasının yanında ülkemiz açısından da yeni sporcular yetişmesi için önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Efeler özelinde gözlemlediğim bu ama hem Aydın geneline hem de ülke geneline yayılmalı. Mutlaka diğer illerde de örnekleri vardır.

Bunun bir yönü de kadın antrenörler. Spor okullarındaki kadın antrenörlerin varlığı bence kız çocuklarının ve ailelerin biraz daha olumlu bakmasını sağlıyor. Çünkü bire bir gördüğüm kadarıyla yaklaşımları, ilgilenmeleri ve hatta bir abla gibi davranmaları aileleri de mutlu ediyor. Hepsini bir araya getirdiğimiz de sonuç olarak kız yada erkek fark etmeksizin sporun her alanında çocuklarımızın yer almasını desteklemeliyiz. Bu konuda her geçen gün ailelerin ilgisi de artıyor. Sadece futbol da değil çok farklı branşlarda küçük yaşlarda yer almak ilerde başarılı sporcular olmalarını sağlayabilir.