Aydın’da hafta sonu yaşanan sağanak yağış neredeyse tüm ilçelerde etkili oldu. Çok uzun sürmese de kısa zamanda etkili olan yağış nedeniyle yollar kapandı, araçlar sürüklendi, evleri ve iş yerlerini su baştı, tarım arazileri de su altında kaldı. Aslında detaylarını hepiniz biliyorsunuz belki de birebir sorun yaşadınız. Tüm şehre geçmiş olsun diliyorum. Umarım bir daha aynı olumsuzlukları yaşamayız.

***
Burada bir kez daha gördük ki doğanın önünde durmak neredeyse imkansız. Doğada bunu yaşıyoruz ancak doğaya verdiğimiz zararları hep göz ardı ediyoruz farkındaysanız.

***
Uzun yıllardır oluşmuş doğal yapıları bozduğumuz için bir sürü felaket yaşanıyor. ‘Su akar yolunu bulur’ denir ya doğada tam da böyleydi. Su akıp yolunu buluyordu. Peki biz ne yaptık? Su akacak yerlere yerleşim yerleri kurduk.

***
Sadece Aydın için demiyorum bunu. Her yıl ülkenin farklı yerlerinde sel felaketleri yaşanıyor ve sadece maddi kayıplara da değil can kayıplarına da neden olabiliyor.
Kısacası doğanın düzeni bir şekilde yolunu buluyor. Ancak bu yolu bulurken ciddi zararlar verebiliyor.

***
Şehirleşmenin planlı olması gerçekten çok önemli. Doğaya uyumlu yerleşim yerleri yapmak sağanak yağışlarda bu tür zararların önüne geçecektir.

***
Tüm bunların yanı sıra hafta sonu yaşanan sağanak yağışın etkilerini en aza indirmek için çalışan belediye ekiplerine teşekkür etmemiz lazım. Gerçekten Büyükşehir ya da hangi ilçe belediyesi olursa olsun ekipler canla başla çalıştı. Kısacası Aydın olarak ciddi bir durumu atlattık.

***

DİĞER YAZILARI