Futbol takımları sezon öncesi ya da ikinci yarı öncesi kamp programı gerçekleştiriyor. Genelde bu süreçte hazırlık maçları da oynanıyor. Aynı otellerde kamp yapan takımlar çok da ciddi olmayan maçlarda rakip oluyor. Hatta teknik heyetler çok sayıda futbolcuya şans vererek son durumlarını görmek istiyor. Kısacası bu maçlar hazırlık aşamasında çok şey ifade etse de sonucun önemi olmadığı için takımın son durumunu net göstermediğini düşünüyorum.

Gelelim başlıktaki ifadeye. Taraftarların bir çoğu hazırlık maçlarının sadece performansı ön planda tuttuğunu düşünürken bazıları ise o maçtaki oyunun lige de direkt etki edeceğine inanıyor. Örneğin hazırlık maçlarında üst üste galibiyetler alan bir takımın lige fırtına gibi girmesi bekleniyor. Ancak bu durum yaşanmayınca bu sefer hayal kırıklığı oluyor. Tam tersine hazırlık maçlarında dökülen bir takım lige hızlı bir giriş yapıp üst sıralara tırmanıyor.

Tam da alt liglerde devre arasına girilmişken bu konuda biraz anlayışlı olmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü hazırlık maçlarında üst liglerden ya da alt liglerden takımlarla karşılaşabiliyorsunuz. Bazen denk olmayan takımlar karşılaşıyor. Hatta kadronın kaliteli isimleri kenarda otururken genç yetenekler şans buluyor. Bu maçlarda alınan sonuçlar takımın lig performansı açısından bir gösterge olabilir ancak tam olarak yansıtmasını beklemek çok da gerçekçi gelmiyor bana.

Özetle bu dönem takımlarınız hazırlık maçlarına çıkıp iyi ya da kötü sonuç alırsa bunu anlayışla karşılamak gerekiyor. Taraftar anlayışla yaklaşmalı ki teknik heyet de performansını görmek için her oyuncuya rahatlıkla şans verebilsin.

Yoksa gelebilecek olası tepkiler nedeniyle sadece ilk 11’de yer alan ya da genel olarak sonradan oyuna dahil olan isimleri görmekten öteye gidemeyiz.

Hele ki gençler şans bulmuşsa bu maçlarda mutlaka hatalarında temkinli yaklaşılmalı. Çünkü bu hataların telafisi olması için maçlar oynanıyor.

DİĞER YAZILARI