Profesyonel liglerde sezonlar tamamlandı. Pandemi sürecinde de olsa futbol heyecanını yaşadık. Şampiyonlar, düşenler ve çıkanlar belli olduğuna göre artık gözleri transfere çevirme vakti geldi sanırım. Kulüplerde transfer mesaisi başlarken teknik heyetler, yöneticiler ve oyuncular arasında da sürekli bir iletişim trafiği yaşanıyor.
Bu işleyiş yıllardır yaz döneminde yaşanan heyecanlı süreç ancak bence kulübe getirdikleri ve götürdüklerine odaklanmak lazım. Takımın bulunduğu lig ve en önemlisi de hedeflere göre yapılacak akılcı transferler önemli yarar sağlıyor. Risk tabi ki var ancak doğru ekiplerle çalışıp, doğru oyuncularla el sıkışılırsa bu riski en aza indirmek de mümkün. Yıllardır manşetlerde görülen birçok yıldız transferin (sadece Süper Lig olarak düşünmeyelim. Diğer liglerde de geçerli) takımlara verdiği zararları gördük. Takımdaki uyumu bozmaları belki size sezon içinde bir sorun olarak yansısa bile uzun vadede kulüplerin bütçelerini zorlayacak sözleşmeler gelecek için de risk oluşturuyor.
Burada kritik nokta bence takımın bütçe planlamasını çok iyi yapması. Gelir ve gider dengesinde iyi sağlayamayan takımlar transfer yasağı ile karşılaşabiliyor. Düşünsenize, sezon başında önemli oyuncularla anlaşma sağlıyorsunuz, ama talihsizlik yaşayıp sezonu zirveden uzakta yada ligden düşerek tamamlıyorsunuz. Yapılan sözleşmeler ve ödenmesi gereken ücretler nedeniyle transfer yasağı geliyor. Burada biraz da taraftarların sabırlı olması gerekiyor. İşini bilen yöneticiler kulübü borca sokmadan bir şekilde ligde mücadelenin sürmesini sağlıyor. Ancak beklenti yükseldikçe transferler de buna göre şekilleniyor.
Elbette taraftar iyi futbol, güzel oyun ve nihayetinde şampiyonluk isteyecektir. Bu da hakkıdır. Ancak buna ulaşmanın tek yolu sadece pahalı futbolcularla kurulmuş kadro değil. Tarihte birçok örneğini görebileceğimiz rakiplerine nazaran düşük bütçeli takımların önemli başarılar yakaladığı sezonlar var. Kulübün geleceğini düşünüp ‘ayağını yorganına göre uzatmak’ ata sözünü dikkate alırsak kulüplerin büyük borçlarla karşılaşmasının önüne geçilebilir.