Bireysel araçlar özellikle pandemi döneminde ilgi gördü. Salgından etkilenmemek için toplu taşıma araçlarını kullanmayan bi çok kişi bu dönemde kişisel araçlara yöneldi. Bu noktada araçların gerekli bakımları da yeniden gündeme geldi.
Yaz öncesi yapılacak bakımlarla ilgili o dönem bir yazı yazmışken kış öncesi de yine bu konuya değinmek istedim. Her şeyden önce araç bakımlarının hem sizin hem de trafikteki diğer kişilerin güvenliğini sağladığının altını çizmek isterim. Gelelim soğuk günler öncesi bizlerin canını taşıyan araçlarımızda neler yapmamız gerektiğine. İlk olarak aracın en önemli parçalarından olan lastiklerden başlamalıyız. Çünkü özellikle yol tutuşun çok daha fazla önem kazandığı kış aylarında mutlaka gerekli kontrolleri yapmalıyız. Yaşanılan bölgedeki hava soğukluğuna ve zemine göre gerekli durumda mutlaka kış lastiği tercih etmeliyiz. Yine lastikle bağlantılı olarak basınç kontrolünü sık sık yapmalıyız. Bu konu da yol tutuş ve güvenli sürüş açısından önemli.
Bir diğer konu ise antifriz kontrolü. Radyatördeki suyun donmaması adına çok önemli olan bu konuya da dikkat edilmeli. Kış aylarında akü bakımları da önemli. Tüm bunların yanı sıra genel bakımlara da ara vermeden devam etmeliyiz.
Kışın bir diğer konu ise kışlık ekipmanlar. Aydın’ın çoğu yerinde pek ihtiyacımız olmasa da gerektiği durumlarda çok işe yarayacak ekipmanları araçlarımızda bulundurmalıyız. Tekerlek zincirinden buz kazıyıcısına, kar fırçasından çekiş için kum ve pas pasa kadar daha bir çok ekipmanın aracımızda bulunması sürüş esnasında güvende hissetmemize yardımcı olacaktır. Tabi olmazsa olmaz konumuz. Trafik kurallarına dikkat etmek. Ne kadar hazırlanırsak hazırlanalım trafikte kurallara uymak hepsinin başında geliyor. Lütfen kurallara uyalım ve kazaların önüne geçelim.