Aslında köşe yazılarımda tek bir takım üzerinden çok fazla yazmak istemem. Genelde performans değerlendirmesi, ligdeki durumları, kaybedilen puanları v.s yazıp klasik bir spor köşe yazısı olarak gönderirim. Ama şehrin ismini taşıyan takım olunca söz konusu işler biraz değişiyor.

***

Ligdeki heyecan, play-off’lar, maçlar, skorlar gibi konulara hiç girmeyeceğim. Sahada iyi olan zaten kazanır çünkü. Ben sadece 1966’dan bu yana şehirde hangi ligde olursa olsun bir şekilde heyecan yaşatan takımdan bahsetmek istiyorum. Yönetimler, teknik heyetler, oyuncular değişiyor. Yıllar geçiyor hatta ama bir şey aynı kalıyor. Takıma olan sevgi.

***

Öyle ki amatör lig olması da fark etmiyor. Hafta sonu Karpuzlu’daki maçta ortaya çıkan görüntüler bunu net şekilde gösteriyor ki takımın gerçekten itici gücü taraftarı.Kim bilir, lige bakmadan takımın peşinden giden kişiler bu takımı yine eski günlerdeki gibi önce profesyonel lige sonrasında da Süper Lig’e çıkarabilir.

***

Şu bir gerçek ki bir şehrin kendi adını taşıyan takımlar her zaman marka olarak ön plana çıkabiliyor. Gittiğiniz birçok şehirde eğer sohbet futbola geliyorsa bir şekilde kentin adını taşıyan takımlardan söz ediliyor. Bugün Türkiye’nin birçok farklı şehrine geçmişte konuk olmuş Aydınspor, İstanbul’da Fenerbahçe’ye karşı aldığı 6-1’lik galibiyetten çok fazlası aslında. Elbette çok önemli bir başarı hikayesi ve hala anılarda yer alıyor fakat tek bir skor ve maç üzerinden kocaman bir kulübü değerlendirmek haksızlık olur. Kısacası taraftarda bu aşk oldukça takımın peşinde her zaman binlerce kişi olacaktır.

DİĞER YAZILARI