Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin üzerinden günler geçse de acısı hala devam ediyor. Yaşanan depremin etkileri sürerken bölgeden tahliye olan vatandaşlar da farklı illerde hayatlarına devam etmeye çalışıyor. Yıkıcı depremi yaşamış, belki enkaz altından çıkmış, yakınını kaybetmiş vatandaşlarımızı Aydın’da da ağırlıyoruz.

Aydın Valiliği koordinasyonunda barınma konusunda imkanlar sağlandı. Çeşitli ilçelerde konaklayan vatandaşlar yeni hayatlarına alışmaya devam ederken ailelerin öğrencileri de okul hayatına başladı.

Aydın’da da 3 bin civarı öğrenci ders başı yaptı. Bu konuda devletin kurumları elbette gereken çalışmayı yapıyorlar ancak bizlere de bazı görevler düşüyor.

Okullarda eğitim alan evlatlarımızla mutlaka konuşmalıyız. Deprem bölgesinden gelen öğrencilerle iletişimleri ve nasıl davranış sergilemeleri konusunda mutlaka bilgiler vermeliyiz.

Çünkü istemeden de olsa yanlış bir söz, bir davranış kalp kırabilir. Gerçekten psikolojik olarak zor zamanlardan geçen hem de yaşı küçük kardeşlerimiz çok hassas olabilir. Bu da çok normal. Bu açıdan mutlaka dikkatli davranmalıyız.

Aynı zamanda o bölgelerde şehrimize gelen misafirlere de aynı şekilde hassas davranmak gerek. O anları sürekli sormak, bilgi almaya çalışmak iyi bir yöntem olmayabilir. Üzüntülerini, acılarını paylaşabiliriz ancak sadece merakımızdan dolayı ısrar etmemeliyiz.

Depremin ilk gününden bu yana çok güzel bir dayanışma örneği gösteriyoruz. Kenetlendikçe yaraların daha çabuk sarılacağını düşünüyorum.

DİĞER YAZILARI