Aydın’da yaz aylarının gelmesiyle Efeler ve birçok ilçedeki vatandaşlar Kuşadası ve Didim’deki yazlıklarına gitmeye başladı. 1 Haziran sonrasında il dışından da vatandaşların gelmesiyle iki ilçede de yoğunluk had safhaya çıkacak. Koronavirüs sürecinin ilk çıktığı günden bu yana hem Büyükşehir Belediyesi hem de ilçe belediyeleri dezenfekte çalışmalarını yaptı. Yapmaya da devam edecektir. Bunun yanında ilçelerde vatandaşlara maske ve eldiven gibi ekipmanlar da dağıtılmaya devam ediyor.

Bu sürece kadar ilçe nüfusları belli sayılardayken yaz döneminde yeni misafirlerle ciddi anlamda artış yaşanacak. Bu da belediyelerin hizmet vereceği insan sayısının ciddi anlamda yükselmesi demek. Turizmde yaşanacak normalleşme sürecinde özellikle yerli turistin önemi büyük olacak. Yapılacak planlamayla ve koronavisüre karşı önlemlerin alınmasıyla, ilçelere gelecek misafirlerle bu yaz dönemi sorun yaşanmadan tamamlanabilir.

Ama bu konuda el birliğiyle mücadele edilmeli. Belediye ekiplerinin verdiği çabaya vatandaşlar da destek vermeli. Özellikle toplu kullanılan pazaryerlerinde ve kapılarını açacak olan kafeler gibi alanlarda kurallara uymak çok büyük önem arz ediyor. Otellerde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği şartlarda önlemler alınıyor ancak yazlıklarda durum biraz farklı.

Tasarımı itibariyle birçok yazlık ev, komşularla sosyal mesafenin çok da fazla korunamadığı alanlardan. Özellikle balkonlar bir birine çok fazla yakın. Bu da sosyalleşmenin fazla olduğu yazlıklarda sosyal mesafenin önemini daha da ortaya çıkarıyor. Bu yaz eski alışkanlıklardan uzaklaşıp olabildiğince mesafeyi korumak gerekiyor. Kolay olmayacak belki ama gelecek yazlara daha sağlıklı ulaşmak adına bu konu çok önemli. İlçelerin yerlisiyle, misafiriyle hep birlikte zorlu süreci atlatmalıyız.