Adnan Menderes Üniversitesi’nde (ADÜ) 2022-2023 eğitim dönemi başladı. Pandemi dönemi gösterdi ki öğrenci şehirler için gerçekten çok önemli. Şehre renk katmalarının yanı sıra ekonomik anlamda önemli katkı sunuyorlar.

***
Kalacakları ev ya da yurtlardan, fotokopi çektirmelerine, kitap aldıkları kırtasiyelerden yemek yedikleri restoranlara, giyim ürünleri aldıkları mağazalardan vakit geçirdikleri kafelere kadar daha bir çok iş koluna katkı sunuyorlar. Binlerce kişinin aylarca bir şehirde faaliyet göstermesinin ekonomiye katkısını bir düşünün. Ben bu konuyu biraz farklı bir yere çekmek istiyorum aslında.

***
Ekonomiye yaptıkları harcamalarla katkı sunan öğrenciyi afedersiniz ‘yolunacak kaz gibi’ görmek hiç doğru değil. Hiç bir vicdana da sığmıyor bence.

***
Zira öğrenci şehri olmak sadece öğrenci üzerinden para kazanmak değildir. Öğrencilere ve ailelerine şehrin güvenli olduğu hissini vermektir. Bu öğrencinin mezun olup memleketine döndüğünde eğitim gördüğü şehirle ilgili güzel düşünceler paylaşmasını sağlamaktır. Hatta çevresine ‘Bu şehri mutlaka tercihlerinize yazın’ dedirtebilmektir Aksi taktirde şehrin tanıtımı açısından olumsuz her düşünce yeni sezon için kaybedilecek bir öğrenci demektir.

***
Ayrıca öğrenciye sadece gelir kapısı olarak bakan kişilerin evlatları, kardeşleri ya da yakınlarının da farklı şehirlerde eğitim alacağını düşünmesi lazım. Kendilerine yapılmasını istemedikleri hiç bir davranışı ailesinden ayrı gurbete gelmiş bir gence göstermemeliler.

***
Burada herkesi de aynı kefeye koymamak gerek elbette. Bir çok emlakçı, kafe sahibi ya da faklı alanlar işletmeciler tanıyorum öğrenci dostu olan. Elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışan. Bu kişilerin sayılarının artması şehre artı değer katacaktır. Bu vesileyle yeni eğitim sezonunda tüm öğrencilere başarılar dilerim. Umarım Aydın’dan güzel anılarla ayrılır ve gelecek hayatınızda güzel hatılarlarınızda bahsedersiniz.

***

DİĞER YAZILARI