Son köşe yazımda Efeler 09 Spor Futbol Kulübü için 5 maçta 15 puan ilaç olur yazmıştım ve ligin kalanı için önemine değinmiştim. Sürecin ilk maçında Adnan Menderes Stadı’nda konuk Bergama Belediyespor’du. Play-off potasında yer alan İzmir ekibiyle oynanacak maç puan sıralaması açısından da çok önemliydi. Çünkü maç öncesi Efeler 16, Bergama ise 17 puandaydı.

Maça gelecek olursak adeta yağmurla başladı yağmurla bitti. Maçın öncesinde başlayan yağış maç boyu devam edince oyuncular için de elbette futbol oynamak zor oldu. Teknik heyetler hava durumunu ön görüp buna göre taktik plan yapmıştır muhtemelen ancak bir de bu taktiği bu şartlar da sahada oynamak var. Öncelikle iki takımı da bu zorlu şartlarda verdikleri mücadeleden dolayı kutluyorum.

Gelelim Efeler’i galibiyete taşıyan önemli noktalara. Aslında takımın iç sahada oyun planına baktığımızda belki daha gollü maçlar bile izlenebilirdi. Çünkü özellikle Süleyman Çelik’in kanadından yapılan atakların neredeyse hepsi gol pozisyonuna dönüşüyor.

Kanattan gelen ortaların ve pasların ceza alanı içinde bu kadar olumlu kullanılması skora da direkt etki ediyor. Hücuma kanatların yanı sıra orta sahada özellikle Umut Kaya’nın da katkısını unutmamak lazım. Aslında takımın sadece kanattan atak yapmadığını Süleyman Çelik’in golünden de anlayabiliriz. Kanat oyuncusu ceza yayından kaleye inip golü atıyorsa takım hücumda bir şeyleri doğru yapıyor demektir.

İkinci yarıda ise aslında hem skoru korumak hem de ağırlaşan sahada mücadele etmek kolay değildi. Ancak maç sonunda taraftarına 3 puan hediye eden Efeler’de futbolcular haklı bir mutluluk yaşadı.

5 maçlık sürecin ilk karşılaşmasından başarıyla çıkan takım play-off potasına girmeyi de başardı bu arada. Adım adım daha üst sıralara tırmanmak için maç maç bakıp ona göre plan yapmak lazım. Yönetimden teknik heyete, oyunculardan taraftara kadar herkesi galibiyet için kutluyorum.

DİĞER YAZILARI