Aydın’da özellikle Efeler’de saha eksikliği yıllardır yaşanan bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Defalarca dile getirilen sorun nedeniyle takımlar antrenmanlarını yeterinde yapamıyor. Adnan Menderes Stadı’nın yanında bulunan 1 ve 2 nolu sahaların sezon içindeki halini hepimiz anımsarız.


Bir sahada bazen 5 bazen 6 takım aynı anda antrenman yapıyor. Çünkü takım sayısına göre ilçedeki saha sayısı yetmiyor. Hafta sonu çok önemli bir maça çıkacağınızı ve sadece çeyrek sahada futbolcularınıza teknik ve taktik antrenman yaptırdığınızı düşünün. Biz sadece bunu düşünürken takımlar bu sorunu yıllardır yaşıyor. Diğer ilçelerde bir nebze olsun saha rahatlığı varken Efeler’de ciddi anlamda bir tesis sorunu yaşanıyor. Aslında yaşanıyordu diyebiliriz artık. Çünkü yeni sezon öncesi ilçede ciddi bir çalışma yapılıyor.

Efeler Belediyesi, bir çok mahallede tesis çalışmalarına başladı. Çeştepe, Umurlu ve Efeler’de tesislerde yapılan çalışmaları takımlar için umut ışığı oldu. Hem antrenman yoğunluğu hem de sezon içinde yaşanabilecek maç takviminin yoğunluğunu düşününce yapılacak her saha altın değerinde olacak. Bunun yanı sıra Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü de diğer ilçelerde olduğu gibi Efeler’de çalışma yapıyor. Son olarak Kardeşköy Mahallesi’nde saha çalışmalarına başlandı.

Yıllardır haberlerde, köşelerde dile getirdiğimiz Efeler’in saha sorunu yavaş yavaş çözülmeye başladı. Bu konuda kim bir taş üstüne taş koyuyorsa teşekkür etmeliyiz. Çünkü Adnan Menderes Stadı yan sahaları artık bu yoğunluğu kaldıramaz duruma gelmişti. Takımların iyi şekilde antrenman yapamamalarının yanında saha zemini ve tesisler de sürekli kullanıldığından yıpranma süreleri kısalıyordu. Futbola hasret kaldığımız pandemi sürecinde sahalarla ilgili çalışmalar bir futbolsever olarak beni mutlu etti açıkçası. Emeği geçenlere teşekkür ederim.