Futbolda sezonun tamamlanmasının ardından liglerle ilgili değerlendirmeler de başladı. Futbolu bilenin de bilmeyenin de yorum yaptığı, sosyal medyada dile getirdiği ya da sohbetlere dahil olduğu dönemdeyiz kısacası. Bu keyifli sohbetlerde son dönemde Süper Lig’e yükselen takımların çok sık gündeme geldiğini görüyorum.

***

Genel eleştiri de Süper Lig’de çok fazla İstanbul takımı olduğuna yönelik oluyor. Evet sayı bu sezon ciddi anlamda arttı.

***
Peki hiç düşünüyor muyuz bu takımlar nasıl buraya geldi? Neleri doğru yaptı?
Ben pek duymadım bu sorulara cevap vereni. Çünkü sonuç odaklı eleştiri genel yapımızda var. Futbolun sadece sahada topun peşinde oynanmadığını, kulüplerin idaresinin çok önemli olduğunu, yönetim şeklinin takım başarısına ciddi anlamda etki ettiğini defalarca bu köşeden yazan birisi olarak hala bu konuda görüşüm aynı.

***
Şahsi görüşümü sorarsanız ben de Anadolu’nun her şehrinden takımların yer aldığı, geniş kapsamlı, her takımın Türkiye genelinde deplasmanlara gittiği bir lig isterim elbette. Futbolun ülke geneline yayılmasının önemli olduğunu düşünenlerdenim.

***

Ancak yakalanmış başarıları da kutlamak gerek. Bu nedenle Süper Lig’e yükselen her takımı tebrik ediyorum.

***
Aydın da dahil olmak üzere Anadolu’nun güzide şehirlerinin değerli kulüplerinin de Süper Lig’de yer almasını da gönülden destekliyorum.

***
Ama bazı yanlışlarda ısrar edilirse, klasik futbol yönetim anlayışı değişmezse, transfer odaklı yönetim tarzı benimsenirse geçen yazımda belirttiğim gibi asansör takım olmaktan öteye geçilmez.

***
Kısacası dünyada futbol değişiyor, futbol ekonomisi büyüyor ve bu da futbolun yönetim şekline bence önemli şekilde etki ediyor.

***
İster Süper Lig, ister 3. Lig isterse Bölgesel Amatör Lig olsun. Futbolun değiştiğinin, geliştiğinin ve izleyicinin beklentisinin her geçen gün değiştiğinin farkına varmadan başarılı olmak bence pek mümkün değil.

***
Yeni sezon için her takım planlamasını yeni futbol anlayışına göre yaparsa elbette meyvelerini lig maratonunda alacaktır. Belki ilk sezonunda belki diğer sezonlarda başarı gelecektir. Ama bana kalırsa bu konuda sabretmeye değer.

***

DİĞER YAZILARI