Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’ne 15 Ocak’ta açıldığından bu yana toplamda 100 binden fazla vatandaş tarafından ziyarette bulunulmuş. Esasen azımsanacak bir sayı olmasa da yeterli mi derseniz bana kalırsa az.

***

Zira bu sayı, Aydın’ın nüfusunun onda birine bile karşılık gelmiyor ama açıldığı dönemde pandemi etkileri olduğunu varsayarsak ilerleyen süreçte bu ziyaretçi sayısının daha da artacağı yönünde beklenti de yok değil!

***

Yine de günde ortalama 200-400 ziyaretçinin ağırlandığı bu müzenin, merkezdeki Aydın Arkeoloji Müzesi’ne gelen ziyaretçi sayısından da fazla olduğu gerçeği de ortada.

***

Bu nedenle ben daha da çok tanındıkça ve tanıtımı yapıldıkça yurtiçinden bir çok vatandaşımızın daha ziyaret gerçekleştireceği kanısındayım.

***

Ancak müzede bazı eksiklikler de yok değil, sınırlı sayıda hatıra mahiyetindeki materyalin teşhirinin yanı sıra sorduğumuzda depoya kaldırıldığı bildirilen diğer eserler için de uygun yer tanzim edilerek müzedeki sunum bana kalırsa zaman zaman güncellenmelidir.

***

Örneğin Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan tarafından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya takdim edildiğinde Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’ne bağışlanmasını istediği, Merhum Menderes’in o dönem şeker fabrikası açılışında bir müdüre hediye ettiği bildirilen saat de depoya kaldırılan bu eserler arasında bulunuyor.

***

Adnan Menderes'in eşi Berrin Hanım’ın oğlu Aydın Menderes'i okutmak için hediye etmek zorunda kaldığı gümüş şekerliği, bana kalırsa Aydın’a geldiğinde siyasi PR amaçlı müzeye bağışlama kararı alan devrik Bakan Pakdemirli’nin bağışının yanında ya da uygun bir noktada, bana kalırsa bu saat bağışına ve diğer önemli materyallere de kolaylıkla yer verilebilir.

***

Ayrıca müzenin ilk katında bulunan ve Ulu Önder Atatürk'ün Aydın'a geldiğinde Merhum Menderes ile 5 saati aşan bir süre memleket meselelerini görüştüğü, CHP'de siyaset yapmaya davet ettiği ve ardı ardına kahve içtiği anıyı betimleyen masadaki sandalyelere birer adet bal mumu heykel de yerleştirilmelidir!

***

Muhakkak müze yönetiminin de ilerleyen süreçte depoya kaldırılan bazı materyallerle ilgili de bildiği vardır.

***

Bunun yanında müzenin içerisinde yöresel ürünleri tanıtma amaçlı kurulan noktalarda görebildiğimiz kadarıyla faaliyete geçilebilmiş değil.

***

Bu noktada da gerek yerel yönetimlerimiz ve gerekse de müze müdürlüğünün de paydaş çalışma noktasında kontağını sıklaştırması, eğitim-öğretim sezonunun başlamasıyla birlikte de gerek lise ve gerekse üniversitelerden öğrencilerin müzeyi etraflıca gezdirilmesini sağlama noktasında girişimde bulunulmalıdır.

***

Müze bahçesindeki restoranda geçtiğimiz aylarda akşam yemeği yeme fırsatı buldum. Bu noktada orada görevli okul personelinden aşçısına kadar her birinin işletmeci mantığıyla restorana sahip çıkmasını, gelen misafirleri de güler yüzle ağırlamalarından büyük memnuniyet duyduğumu da belirtmek isterim.

***

Vesselam; Adnan Menderes Demokrasi Müzesi, Aydın’ın yıllar sonra Merhum Başbakan Menderes’e gösterdiği vefanın konuşlandığı eşsiz bir değerdir.

***

Sahip çıkalım!

***

DİĞER YAZILARI