Detayına çok girmek istemiyorum çünkü zaten hem yazılı hem görsel basında geniş şekilde yer aldı. İzmir ekipleri Göztepe ve Altay’ın karşılaşacağı maçı izlemek için TV başına geçtik. Güzel bir maç izlemek, bol pozisyonlu karşılaşma izlemek için... Ama ne yazık ki olaylar çıkana kadar izleyebildik. Sonrası mı? Sonrası Türk futbolu adına gerçekten kara bir akşam oldu.

Öncelikle hiç bir maçın sonucu, hiç bir galibiyet, mağlubiyet ya da futbolla herhangi bir şey insan sağlığından daha önemli değildir. Taraftarın, sporcunun ya da herhangi bir görevlinin yaralandığı bir maçta daha ne konuşulabilir ki. Bu maçta da bu oldu. Taraftarlar yaralandı, futbolcu yaralandı.
Bir futbol maçı için bu kelimeleri kullanmak ne kadar kötü.

Stadyumlarda yaşananların ilk kez olmadığını biliyoruz. Umarım son olur. Ancak bizim önce zihniyeti değiştirmemiz lazım. Bir maça gelen insanların tek amacının takımlarını desteklemek, futbolun keyfini yaşamak olduğu bir ortamda olmamız gerekiyor.

Eşini, çocuğunu, annesini, babasını yani en kıymetlilerini alıp hafta sonu takımının maçını izlemeye gelen taraftarın suçu ne? Değer mi gerçekten bunları yaşamaya, yaşatmaya?

Ya da bir sporcu saha içinde ekmek parasını kazanmak için mücadele ederken nasıl hak etmiş olabilir şiddeti?

Artık gerçekten bu olaylara dur demek gerekiyor. Çevremizde bu mantıkla maçlara gelenlere dur demek aslında bizlerin de görevi.

Yaralılara acil şifa diliyorum. Umarım bu tarz şiddet haberlerini, köşe yazılarını yazmamızı gerektirecek olaylar yaşamayız. Herkes için kulüpleri değerli. Önce buna saygı duymalıyız. Sonrasında taraftarlığımızı yapmalıyız.

DİĞER YAZILARI