Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız’ın tarihi eser kaçakçılığından gözaltına alınmasının yankıları sürüyor.

İddialar vahim, tarihi eser kaçakçılığı operasyonuna ilişkin servis edilen görüntüyse Donatello’nun çıplak ‘Davut’ heykeli…

Servis edilen görüntüdeki bu heykel bilindiği üzere ‘Rönesans’ döneminin en önemli eserlerinden. İleri sürülen bir iddiaysa orijinal esere replika raporu verilerek satılmaya çalışıldığı ve bu mermer eserin 18. Yüzyıla ait olduğu (!)

Oysa bilindiği üzere Donatello’nun 1433-1443 yılları arasında yaptığı ince ve kadınsı bedeniyle bronzdan “Davut” heykeli aynı zamanda çağının heykeltıraşlık anlayışının yapısını oluşturuyor ve bu heykelin orjinaliyse halihazırda İtalya Floransa’daki Bargello Müzesinde sergileniyor.

Antik dönemin ardından yapılan ilk çıplak erkek figürü olarak kabul edilen bu Davud heykeli, dev Golyat’ın başını kesen genç Davud’u, ayağının altında devin başı ve elinde kılıcıyla betimliyor.

Hatta bu eser en son 2008 yılında o dönem 200 bin Euro harcanarak titiz bir restorasyon geçirmiş üzerinde biriken kirden de kurtulmuştu.

Dolayısıyla servis edilen görüntüdeki eserin orijinal yani gerçek olmadığı aşikar fakat;
Bu eseri 18. Yüzyılda başka bir sanatçı yeniden yorumlamıştır veya ayrı bir değeri vardır ya da repkila mıdır değil midir bilemeyiz ama Müdür Yıldız’ın tarihi eser kaçakçılığı operasyonu kapsamında gözaltına alındığı bir gerçek ve soruşturma sürüyor.

Benim bu haberi ilk aldığımdaysa aklıma ilk gelen; Karacasu Afrodisias’ta 1904’te gövde kısmı bulunarak yurt dışına kaçılan ve şu an Almanya’nın Berlin şehri Pergamon Müzesi'nde sergilenen İhtiyar Balıkçı Heykeli…

Tabi bugüne kadar Aydın’dan yurtdışına kaçırılan tarihi eserler ve bu türden bir ihanete dünden bugüne kimlerin alet olabileceğine ilişkin ilimizde zaman zaman mahalle dedikodusu tarzında konuşulagelen türlü dedikodular da aklımıza gelmiyor değil!

Fakat bizim elbette kimsenin günahını almak gibi bir derdimiz yok (!)

Gelelim Müze Müdürü Yıldız’a;

Açıkçası kendisiyle Koçarlı Amyzon Antik Kenti’ndeki kazıların yeniden başlatılmasıyla ilgili olarak haber takibi için geçtiğimiz yıl bir temasımız olmuştu.

Hatta aynı araç içinde Koçarlı merkezden Amyzon Antik Kenti’ne kadar da birlikte gidip gelmiştik.

Kendisiyle gazeteci sağduyusu ve merakı içinde il genelindeki bazı kaçak kazılar ve tarihi eser kaçakçılığıyla ilgili de ‘of the record’ sohbetimiz olmuştu.

Ayrıca jandarma operasyonuyla ele geçirilen bazı eserlere ilişkin de bilgi vermişti. Kendisi keza İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer’in il genelindeki kazı alanlarında da doğrudan bilgi ve tecrübelerinden istifade ettiği bir isim…

Ancak ne yazık ki Müdür Yıldız’ın halihazırda geldiği nokta eğer aklanamazsa büyük bir hayal kırıklığından öte bazı gazete manşetlerini de süsleyen ‘tarihi ihanet’ten ibaret.

Umarım soruşturma bir an önce neticeye kavuşur ve Aydın kamuoyu da Müze Müdürü Yıldız’ın tarihi eser kaçakçılığı operasyonu kapsamında ne tür bir işe bulaştığını tüm detaylarıyla öğrenir!

Temennimiz; Olayın basına servis edilen ‘Davut’ heykelindeki gibi tüm çıplaklığıyla aydınlığa kavuşması ve sorumlularla suçluların her kimselerse hakettiği cezayı bulmasıdır!

DİĞER YAZILARI