Bugün 24 Kasım.

Yani Öğretmenler Günü…

Her Öğretmenler Günü aklıma Aydınlı Şehit Öğretmen Şenol Akar gelir.
Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ü ilk görev yeri olan Şırnak'ta öğrencileriyle birlikte törenle anmanın bedelini, ilk kez kutlayacağı 'Öğretmenler Günü'ne 12 gün kala henüz 22 yaşındayken canıyla ödeyen, PKK'lı hainlerin ilk şehit ettiği öğretmen,

Benim de Karpuzlu'da adı verilen okulda 5. sınıfta öğrenim gördüğüm sönmez meşale; Şehit Öğretmen Şenol Akar’ın vefatının ardından 35 yıl geride kaldı.

Henüz 22 yaşında Şırnak’ta hayatını kaybeden ilkokul öğretmeni Akar’ın ardından ne söylesek az gelir, ne yazsak kifayetsiz kalır ancak unutmamak ve unutturmamak lazım.

Öyleyse bir gazete haberiyle hatırlayalım önce Şehit Şenol Akar’ı

14 Kasım 1987 Milliyet Gazetesi haberi;

-Öğretmeni telle boğdular:

“Siirt'in Şırnak ilçesine bağlı iki köye baskın düzenleyen Pkk militanları bir öğretmeni boğarak öldürdü, iki köyden toplam dokuz kişiyi de kaçırdı. Önceki gece saat 20.00 sıralarında Şırnak'a bağlı Yoğurtçular köyüne baskın düzenleyen ve sayılarının 50-60 olduğu sanılan pkk militanları köylüleri meydanda topladı. Militanlar köylülere; bizden olmayan öğretmen, imam ve muhtar bundan sonra görev yapmayacak. Askerliği bize yapacaksınız, yoksa hepinizi öldürürüz şeklinde propaganda yaptılar. Daha sonra da okula giderek öğretmen Şenol Akar'ı dışarı çıkaran militanlar öğretmeni telle boğarak öldürdüler, köyden Beşir Zeybek(18), Halal Kavaz(18) ve Veysel Erkol(17)'u yanlarına alarak kaçtılar.

Pkk militanlarının şehit ettiği Şenol Akar'ın cenazesi dün Siirt'te düzenlenen törenden sonra memleketi olan Aydın'ın Çine ilçesine gönderildi. Cenaze töreninde konuşan Siirt Valisi Selami Teker göz yaşlarını tutamayarak ağladı"

İşte bu haberle ilk Şehit Öğretmen Şenol Akar’ın acı kaybı yurda duyurulmuştu.

Vali Teker’in hüngür hüngür ağladığı cenaze töreninde ağızlar lal olmuş, memleketi Karpuzlu’daysa tam bir yas hakimdi.

Binlerin omuzlarında cennete uğurlanan Şehit Şenol Akar yaşasaydı bugün tam 57 yaşında olacaktı.

Belki yeni emekli bir öğretmen olarak hayatına devam edecek ya da halen belki de memleketi Karpuzlu’da meslek hayatını sürdürecekti.
Bir programda kız kardeşinin Şehit ağabeyinin ardından söylediklerini de hatırlayalım;

“Rüyamda beyaz takım elbiseleri giymiş, gelin arabasının içinde. Ben bu rüyayı göreli yaklaşık üç dört sene oldu. Ondan sonra dedi; “Gülüm bak ben ölmedim”
‘Niye abi? Sen öldün senin törenlerin düzenlendi…’
‘Hayır ölmedim’ dedi.
‘Bak yaşıyorum bugün benim düğünüm var’ dedi.
Sonra bir uyandım rüyaymış…”

Ruhu şad, mekanı cennet olsun...

Şehit Şenol Akar ölümsüzdür!

sehit-senol-akar-323988-4fe02c8fa436fcf66f5c22c01eb43f28.jpg

DİĞER YAZILARI