Çevremde sigara içen birçok kişi oldu bugüne kadar. Yeni başlayandan yıllardır içene, bırakmaya çalışandan ‘zaten ölmeyecek miyiz?’ gibi sözler kullanana kadar. ‘Ben paket taşımıyorum’, ‘ zaten çok içmiyorum’,’stresimi alıyor’ tarzı sözler de birkaç örnek olabilir aslında. Farkında mısınız bilmiyorum ama hepsinde kendini bir şekilde avutmak var.

Her zaman söylerim. Sigara içen ve bırakmasını istediğiniz bir kişiye ‘sağlığa çok zararlı’ demenin faydası yok. Bu kişi ilk sigarasını yakarken de çevresine takdim ederken de çeşitli bahaneler bulurken de zararını iyi biliyor. O yüzden bu yazım sigara içenlere sigarayı bırakın tavsiyesi değil. İçmeyenleri rahat bırakın ricasıdır.

Ben ve benim gibi sigaradan pek haz etmeyenler olarak bu ricamız sanırım hakkımızdır. Kendi sağlığınız sizi bağlar ancak keyif aldığınızı zannettiğiniz dumanla başka birisini rahatsız ettiğinizde orada işler değişiyor. Kimse sizin keyfiniz için bu dumanı solumak zorunda değil! Kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklandığı süreç ve sonrasında yapılan uygulamaları o zaman da şimdi de destekliyorum. Çünkü sosyal alanlar hepimize aitse o alanlarda bir birimize saygı duymalıyız.

9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü olarak kutlanıyor. Başlık nereden çıktı diyenler için. İçenlerin kendi tercihidir kimse de karışamaz. Sağlığını, ekonomisini kısacası verdiği zararı da keyfi de kendisi bilir. Ancak bir başkasına verdiğiniz zararı en aza indirmek elinizde. Lütfen artık daha duyarlı olun. Çevrenizde sadece sigara içenler yok. Çocuklar, hamileler, hastalar hatta yaşlılarımız var. Kimsenin sağlığını olumsuz etkilemeye hakkınız yok bunu bilmelisiniz.

DİĞER YAZILARI