Spor branşlarının olmazsa olmazı seyircilerdir. Onların ilgisi olmasa birçok spor branşında bugün bu kadar gelişme yaşanmayabilir hatta birçoğu hobiden öteye gidemezdi. Saha sporlarından salon sporlarına kadar seyircinin ve özellikle taraftarların eksikliğini pandemi döneminde fazlasıyla hissettik. Yıllarca tribünlere giden, maç kaçırmayan ve bunu hayatının bir parçası haline getiren insanlar da zor bir süreç yaşıyor. Burada belki çok mu önemli sanki diyecek kişiler olabilir ama inanın kimin için neyin önemli olduğuna kişi kendisi karar verir. Evet kimi insan için tribünlerde olmak, o heyecanı yaşamak hatta takımı uğrunda binlerce kilometre deplasmana gitmek çok değerli.

Televizyondan izlerken boş tribünleri görmek ekran başında bile bizi bu kadar olumsuz etkilerken sahada oynayan oyuncuları yada teknik heyetlerin üzerindeki etkiyi siz düşünün. Futbol, basketbol yada voleybol branş fark etmeksizin bazı maçlarda tribün desteğine ihtiyaç oluyor. Öyle ki tribünlerin verdiği güçle motive olduğunu hatta performansının arttığını dile getiren çok sayıda sporcu da var. Kısacası spor branşları seyircisiyle güzel.

Buraya kadar yazdıklarım genelde birçok kişinin düşüncesi. Olaya bir başka pencereden bakarsak tribünler aynı zamanda verdikleri tepkilerle takımlara etki edebiliyor. Oyuncuların anlık hatalarından teknik adamların tercihlerine kadar tribünler ciddi anlamda oyuna odaklanıp teki verebiliyor. Burada başarısız sonuçlar alan takımlara tepki gösterilen tezahüratlarla yıllardır karşılaşıyoruz. Bu açıdan bakınca bu tepkiler tamamen sosyal medyaya kaydı sanki.

Binlerce insanın yer aldığı tribünlerde herkesin futbolu bilmesi gerekmiyor. Zaten bir çok kişi de bildiği yada bilmediği halde tepki veriyor. Ancak tribünlere gidemeyen taraftarın bugün sosyal medyada bu davranışları sergilediğini görüyoruz. Bilinçli yorum yapan, seviyeli tartışmalar gerçekleştiren, hakaret etmeyen kişileri bir kenara ayırıyorum. Çünkü onların yaptığı gerçekten spor konuşmak. Ama bir de hiçbir fikri olmadan sadece rakip takım taraftarını kızdırmak için yorum yada paylaşım yapanlar var. Eskiden de vardı ancak sanki tribünlere gidemeyince bu sezon daha fazla arttı gibi bu durum. Sosyal medya tribünü oluştu diyebiliriz. Seviyenin ciddi anlamda düştüğü tartışmalar görüyoruz.

Şu bir gerçek ki tribünler seyircisiz çok tatsız. Umarım bir an önce pandemiye karşı verdiğimiz savaşı kazanırız ve eski günlerimize döneriz. Bu vesileyle yeniden temizlik, mesafe ve maske kuralını hatırlatmak istiyorum. Lütfen daha fazla dikkat edelim ve pandeminin bitmesine elimizden geldiğince katkı verelim.