Aydın Gazeteciler Cemiyeti’nin 16. Olağan Genel Kurulu’nda Ferdi Uzun’un kendilerini mutlak galip zanneden rakiplerinin teklifine sağduyuyla yaklaşarak sarı listeye açıktan oy attığı seçimleri mavi listenin kazanmasıyla yeni bir süreç başladı.

Benim de yönetiminde yer aldığım Ferdi Uzun’un seçim zaferini ilan ettiği günün aynı zamanda 33. Yaş günüm olması bir kenara;

Ancak şu açıkça ortadaki 29 Ocak 2022 tarihi, Aydın’da gazetecilik için uzun süredir devam eden bir doğum sancısının nihayet bulmasıyla birlikte bazı geçmeyen karın ağrılarını da beraberinde getirmiştir!

Seçim öncesinde yapılan bazı maksatlı ve güdümlü lakırdıların geride kalmasını ve ortak aklın hakim kılınması noktasında başarı dilekleri umarken, her yeni gün yeni yönetime ayar verme planları yapıp seçim sathına girildiğinden bu yana perde arkasından, önünden, gerisinden, berisinden her türlü ahkam kesenleri de şimdilik bir kenara koyuyorum.

Keza bu ahkam kesicilerin profiline baktığımızda mesleği objektif, yalın bir sağduyuyla icra etmekten uzak, politize olmuş ya da mesleğe sonradan angaje olmuş isimler olması nedeniyle de pek de üstünde durmak istemiyorum.

Fakat şunu önemle belirtmek isterim; Hani diyor ya İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy,
“Yumuşak başlıyız diye kim dedi uysal koyunum
Kesilir belki fakat çekmeye gelmez boyunum!”

Dolayısıyla bizi çekip çekiştirip, bir yöne savurmak, kendilerinin istediği hizaya getirmek isteyenlere tavsiyem; Hakikaten ellerini vicdanlarına koyup süreci aklıselim bir şekilde değerlendirmeleridir!

Hele ki halihazırda hiçbir yönetim kurulu üyemizin herhangi bir siyasi parti üyeliği ya da herhangi bir siyasi partiden defedilmişliği yokken, yönetime dönük siyasi yapı yaftası vurmaya kalkışarak, kendilerine olan saygımızı, sevgimizi yok sayarcasına paçamızdan çekiştirme çabalarını da ayrıca kınadığımı ve çirkin bulduğumu da özellikle belirtmek isterim!

Bunlar benim şahsi düşüncelerim, kınama da bizatihi olarak beni bağlıyor.

Sonuç olarak elbette yeni AGC Başkanı Ferdi Uzun, en kısa zamanda yönetim kurulu üyeleri arasında yapacağı görev dağılımının ardından cemiyetimizin tüm üyelerini kapsayacak çözümler, yenilikler, kadın ve genç meslektaşlarımıza yönelik ayrı komisyonlar kurulması noktasında da üzerine düşeni yapacak ve süreci uzlaştırıcı bir yaklaşımla yönetecektir.

Daha Ferdi Uzun, ‘Bismillah’ demeden dilini bal yerine zehre bulayıp çatallaştırarak bize ‘Gazetecilik’ öğüdü vermeye kalkanlara ve inceden ‘Yallah’ çekmeye çalışanlara bu vesileyle son tavsiyem; yönetimden ellerini çekmeleri, kalan ömürlerinde bir meslek büyüğümüz olarak tarafımızdan hürmet görmeye devam edecekleri, ‘Taş yerinde ağırdır!’ misali hadlerini ve hudutlarını bilmeleridir!

Vesselam;
Üstüne basa basa söylüyoruz ki Aydın Gazeteciler Cemiyeti seçimleri, ‘Kazananın Gazetecilik Olduğu’ bir seçimdir.
Camiamıza tekrardan hayırlı olsun.

DİĞER KÖŞE YAZILARI