Aydın’da ciddi anlamda dünden bugüne siyasetin önde gelen isimleri arasında yer almış mümtaz şahsiyetlere bakıldığında gelinen nokta, ilimizin Cumhuriyet tarihindeki en vasat dönemlerinden bir dönem yaşadığını ortaya koyuyor.

***

Çok partili sisteme geçiş sürecinde Başbakan ve bakanlar, ardından iş başına gelen hükümetlerde de birçok bakan ve etkin görevlerde bulunan siyasiler çıkaran Aydın’da, geldiğimiz nokta itibariyle siyasette insan kalitesinin bir hayli düşük profilde seyrettiği ortada.

***

Bu nedenledir ki CHP’de ön seçim beklentisi artık yüksek sesle dillendirilirken, AK Parti’de de ilçelerdeki teşkilatlarda kurucu isim olarak yer alan birçok isim, eleştirilerinin dozunu da günden güne artırıyor.

***
AK Parti özelinde bu eleştirilere baktığımızda örneğin bir süredir Söke’de AK Parti’nin kurucu isimlerinden olan Ferhat Karagöz’ün sosyal medya paylaşımları büyük dikkat çekiyor.

***

Karagöz diyor ki; “Büyükşehir Belediyelerini kaybettik, kaybettiren ekibi koordinatör atadık, koordinatör Ege Bölgesi’ni atadı ardından bıraktı başka partilere gitti. Ekibin tasfiyesini beklerken aynı ekiplerle yola devam ediyoruz. 2002’de yola çıktığımız ekipleri mumla arar olduk. Milletin taleplerine kulak tıkayan, çözüm üretmeyen ekiplere millet sandıkta gereğini yapar dedik. Üslup, kavram, yönetim anlayışı ve en önemlisi siyaset değişime uğradı”

***

CHP’de ciddi ciddi ön seçim beklentisiyle birlikte bir takım eleştirilere bakıldığında da örneğin CHP’nin Nazilli’deki tanınmış isimlerinden Zeki Dal, “Aydın’da CHP’ye yapacağınız en büyük kötülük ön seçim yapmamanız olacaktır” diyerek durumu özetliyor.

***

Hatta Zeki Dal, bunun bir tık ötesini de söylemiş ve geçtiğimiz süreçte, "CHP'de parti içi demokrasinin tekrar yapılandırılıp yaşama geçmesi için Ankara Genel Merkeze Demokrasi Yürüyüşü veya çözüm odaklı eylemlerin hayata geçmesini öneriyoruz" sözleri örgüt tabanında da büyük yankı uyandırmıştı.

***

Bu nedenledir ki CHP’deki örgüt tabanına kulak veren Metin Lütfi Baydar, ön seçim vurgusunu artık daha yüksek sesle üstüne basa basa dillendiriyor ve gerçekleştirdiği ilçe ziyaretlerinde de genel kanının bu yönde olduğunu söylüyor.

***

Keza yine CHP özelinde baktığımızda Çine’de de duyumlarımıza göre İlçe Başkanı Tayfun Şahin de ön seçim olması halinde aday adaylığına sıcak bakıyor ve kulis yoklamalarında bulunuyor.
Fakat gelin görün ki atamayla gelen CHP Milletvekillerinde rehavet hat safhada…

***

İYİ Parti Aydın’da şimdiden seçilebilir sırada, kucaklayıcı bir kadın aday profili arayışındayken CHP’de aynı çabanın henüz gözlemlenememesi de bence önemli bir detay!

***

AK Parti özelinde baktığımızdaysa parçalı bir yelpaze artık parti üyeleri arasında da dedikodu konusu olacak kadar dillendirilir seviyeye gelmiş durumda.

***

Türk Siyasetinde halihazırda yerel ve genel yönetime yön veren her iki partinin Aydın’daki durumunu bana sorarsanız, samimi olduğuna inandığım partililerinin eleştirilerine bakılırsa pek iç açıcı değil!

***

Umarım seçim sathına girerken, her iki parti özelinde eleştirisi konusu olan durumlara dönük esaslı çözümler sağlanır.

***

Yoksa vatandaşın oyuna ‘Tıpış tıpış’ ipoteği koyan partilerle alternatifsiz olduğuna inanan partilere esaslı bir ayar verilmesi içten bile değil!

Bizden söylemesi…

***

DİĞER YAZILARI