Koronavirüs sürecinde en önemli tedbirlerden birisi izolasyon. Sağlık Bakanlığı’nın sık sık gündeme getirdiği ‘Evde Kal’ çağrısı da hem bireysel hem de toplum sağlığı için çok önemli. Evde kalarak salgının yayılmasının önüne geçmek de mümkün.

Bu doğrultuda sokağa çıkma yasakları da uygulanmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yasağın bu hafta ise 4 gün uygulanacağı açıklandı. Sağlığımız için bu yasaklara uymamız gerekiyor. Belki evde kalmak sıkıcı gelebiliyor ama bu süreci atlatmak için başka çare yok.

Gelelim Aydın’daki yasak manzaralarına. İşimiz gereği sokaklarda, caddelerde ve meydanlarda oluyoruz. Yasak sürecinde yaşananları evlerinde kalanlara aktarmak adına işimize devam ediyoruz. Bu süreçte gördüğüm bazı şeyleri de paylaşmak istiyorum. Özellikle yasağın hemen sonrası yaşananları.

Hafta sonu uygulanan yasak, Pazar günü gece 24:00’te bitti. 23:30’dan sonra Efeler’in en merkezi yerlerinden birisi Atatürk Kent Meydanı’na hem fotoğraf çekmek hem de canlı yayınlar yapmak için yerimizi aldık. İki haftadır saatler 24:00 geçtiği anda trafik yoğunlaşıyor. Kaldırımlar insanlarla doluyor. Hastaneye veya işine gitmek için evinden çıkanlara tabi ki bir şey diyemeyiz ama sadece gezmek için o saatte sokağa çıkmak inanılır gibi değil. Trafikte de durum benzerdi. O saatte iş çıkışına benzer bir trafiğin oluşması normal mi?

Kendi sağlığınızı düşünmek sizin eliniz de ama toplum sağlığı için yasaklara ve uyarılar ortak şekilde uymak zorundayız. Günlerdir izole olarak evinden çıkmayan insanları hiç düşünüyor musunuz? Sizce keyif aldıkları için mi bunu tercih ediyorlar? Hayır. Kendilerine ve topluma olan saygılarından dolayı uyarıları dikkate alıyorlar.

Lütfen başta sağlık çalışanlarının verdiği onca emeğe bir destek verin. Onlar çocuklarını günlerdir görmeden, evlerine giremeden yaşamlarını sürdürürken sizin sadece keyif için, gezmek için dışarı çıkmanızın kime ne faydası var? Yasaklar bizim için, uyarılar da öyle. Eğer ki bir an önce bu virüsten kurtulmak istiyorsak yapılan tüm uyarıları dikkate almalıyız.